کاشت درخت هفتم در هلند - Planting the 7th tree in Nederland for peace

در حال حاضر بعد از چند روز دوچرخه سواری و گذر از شهرهای روتردام ، هلموند و ماستریخ در کشور هلند ، دوباره به بلژیک برگشته و وارد شهر لیژ شدیم تا بعد از هماهنگی های لازم بتوانیم درخت صلح را در این کشور هم بکاریم و همچنین با تهیه بلیط پرواز به کانادا از طریق آژانسهای آلمانی پروژه خط صلح و حفظ طبیعت را در اروپا به پایان برسانیم . سفر ما در هلند در حدود 11 روز طول کشید و در این مدت ابتدا برای تمدید ویزای شنگن اقدام کردیم ، اما متوجه شدیم به هیچ عنوان نمی شود این ویزا را تمدید کرد و همانطور که در گزارش قبلی نوشته بودم توانستیم 45 روز ویزای بنلوکس (BNL) را بگیریم .

دیدار با آقای مصباح در سفارت ایران - لاهه

مسئله بعدی خرید بلیط برای کانادا بود که با مراجعه به سفارت کانادا متوجه شدیم حتما می بایست بلیط رفت و برگشت به اروپا را بگیریم و یا بلیط مقصد بعدی ، حتی اگر بخواهیم با دوچرخه از آنجا خارج شویم . مسئله جالب و خنده داری است ولی باید طبق قانون عمل کرد . به علت نداشتن ویزای آمریکا مجبور به خرید بلیط برای یکی از کشورهای هلند ، مالزی ، ترکیه و یا ایران هستیم . به پیشنهاد یکی از دوستان به علت روابط حسنه بین ایران و ونزوئلا تصمیم گرفتیم این کشور را به لیست سفر اضافه کنیم ، در این حالت اگر مجبور به پرواز از کانادا به کشوری دیگر بودیم ، ونزوئلا انتخاب خوبی است و شاید به کلی مسیر سفرمان را تغییر بدهد و کلا وارد آمریکای جنوبی شویم . در صورت دیگر نیز اگر مجبور به باطل کردن بلیط برگشت شویم ، مبلغ کمتری را از دست داده ایم . در ابتدای سفر هیچ گاه فکر نمی کردیم که چنین مشکلاتی بوجود می آید اما تا به اینجا سخت ترین روزها ، انتظار برای گرفتن ویزا و قرار گرفتن در چهاچوب قوانین کشورها می باشد.
روز جمعه 10/8/2007 نیز موفق شدیم در محله Leidschendam و با حضور معاون شهردار آقای E.P. Beimers و مسئولین فرهنگی ایران در لاهه درخت هفتم را بکاریم . این درخت بزرگترین درختی بود که تا کنون کاشته بودیم به طوریکه جهت حمل آن از جرثقیل استفاده می کردند .

کاشت درخت هفتم

کاشت درخت هفتم در هالند

معاون شهردار ضمن آرزوی روزهای بدون جنگ و صحبت در مورد ایران و صلح ، امیدوار بود که این درخت سال آینده میوه خواهد داشت (نوعی آلوی قرمز) . گپ دوستانه ای بود و پس از امضاء پرچم توسط مسئولین ایران و هلند و اهداء چندین کارت پستال و فیلم در مورد ایران توسط نسیم به خوبی به پایان رسید .
ابتدا توضیحی کوتاه درمورد پایتخت هلند ، شاید نام شهر آمستردام را بیشتر شنیده باشیم و افراد زیادی هم تصور می کنند پایتخت هلند شهر آمستردام است در حالیکه اینطور نیست و شهر کوچک و زیبای دن هاخ (لاهه) مرکز می باشد . لاهه (در زبان هلندی: Den Haag دِن‌هاخ یا بطور رسمی 's-Gravenhage اِسخِرافِن‌هاخه) شهری است در غرب کشور هلند و پایتخت اداری این کشور ، لاهه مرکز استان هلند جنوبی نیز می باشد .
نام این شهر در زبان فارسی از نام آن در زبان فرانسه (La Haye) گرفته شده است.
یکی از مکانهای مهم و دیدنی در شهر لاهه دادگاه معروف آن می باشد . متاسفانه به علت زمان کم نتوانستیم از داخل این مجموعه بازدید کنیم ، زیرا می بایست از چند روز قبل وقت می گرفتیم . ساختمانی که از خیابان دیده می شود ، کاخ صلح نام دارد که داخل آن دیوان بین المللی دادگستری و دیوان دائمی داوری بین المللی وجود دارد .

ساختمان صلح

ساختمان صلح

این مکان همان جایی است که از ملی شدن صنعت نفت ایران در سال 1329 ، با رد صلاحیت خود دفاع کرد . پس از شکایت دولت انگلیس از دولت ایران و طرح این شکایت در شورای امنیت سازمان ملل، دکتر مصدق عازم نیویورک شد و به دفاع از حقوق ایران پرداخت. سپس به دادگاه لاهه رفت و با توضیحاتی که در مورد قرارداد نفت و شیوه انعقاد و تمدید آن داد، دادگاه بین‌المللی خود را صالح به رسیدگی به شکایت بریتانیا ندانست و مصدق در احقاق حق ملت ایران به پیروزی دست یافت.
در محوطه بیرونی کاخ صلح نیز بنای مشعل صلح واقع شده . در سال 1999 از 5 قاره جهان تعداد 7 مشعل تشکیل مشعلی مشترک به نام صلح را می دهند و در سال 2004 طی مراسمی خاص با حضور سفیر و نماینده گانی از 196 کشور تعدای سنگ در کنار این مشعل جای گرفته و تشکیل دایره صلح جهانی را می دهند . 2 قطعه سنگ نیز از کشور عزیزمان ایران در این مجموعه قرار دارند .

مشعل صلح

درج نام ایران در کنار سایر کشورها

سنگی از ایران در کنار مشعل صلح

سنگی از ایران به نشانه صلح

نکته جالب اینکه بهتر است به توصیه طراحان این مجموعه ، از سمت چپ به دایره صلح وارد شده و پس از یک دور کامل و دعا برای صلح جهانی ، در انتها روبروی مشعل بایستید.

اکنون سنگها در لاهه کاشته شده اند
آنها سنگهایی پیر و قدیمی هستند
چرا که زودتر از ما بوده اند
و اما جوان هستند که در مقابل گذر زمان مقاومت خواهند کرد
این سنگهای خاموش دایره ای به دور مشعل روشن صلح کشیده اند
آنها سنگهای ارزشمندی هستند که از روح و روان تمام مردم دنیا شکل گرفته اند
از امروز اینجا زندگی خواهند کرد
آنها مراقبان و نگهبانان زنده بودن و باعث زیبایی مشعل هستند
به موسیقی باران گوش می سپارند
از وجود خورشید گرم و از بارش باران تازه می شوند
سفیران صلح این سنگها را از نقاط مختلف دنیا به اینجا آورده اند
آنها اکنون و برای همیشه با یکدیگر هستند و برای حفظ عهد و پیمان ما متحد شده اند
به صدای سنگها گوش کنید
آری این سنگها پیام مشترک صلح را از گذشته و حال انعکاس داده و اعلام می کنند که انسانیت واقعی به راستی اندیشیدن به صلح جهانی است
آنها یادآور داستان صلح و آرامش برای نسلهای آینده خواهند بود (شعر از Patricia Morales)

/ 2 نظر / 29 بازدید
نيما عربشاهی

بادا که جهانی سراسر صلح داشته باشيم. زنده باد همه سفيران صلح جهان ازجمله نسيم و جعفر

کاظم.حاجی حسنی

بابا ايول!!! دست شما درد نکنه خيلی باحاليد! دمتون گرم خيلی خوشحال شدم از اينکه شمارو پيدا کردم. بعد از اين من يکی از همراهان شما هستم(البته همراه گزارشاتون) کاظم حاجی حسنی از ابهر