ادامه داستان فرانسه

انتظار برای دریافت ویزای کانادا و اقامت نسبتا طولانی در پاریس به ما این اجازه را داد که از بیشتر جاذبه های گردشگری دیدن کنیم .البته کارتهای تورلیدری در بعضی از موزه های پاریس بی ارزش بود ، مثلا در موزه لوور ، آرامگاه ناپلئون بناپارت ، کلیسای نوتردام و... و متاسفانه نتوانستیم بعضی از این موزه ها را از نزدیک ببینیم اما در کنار تمامی سایتها ، کتابهای راهنمای کامل ، همراه با عکسهای نفیس وجود دارد که با مطالعه آنها گویی موزه را به طور کامل دیده اید.
در این مدت با آقای دکتر مجیدی سفیر ایران در یونسکو و آقای Peter Dogse یکی از مسئولین حفاظت محیط زیست در یونسکو ملاقات داشته و از نزدیک با مربیان و کودکان در مهد کودک یونسکو آشنا شدیم .

دیدار با آقای Peter Dogse

روز آخر وقتی که در جستجوی باغ وحش پاریس بودیم در محله پشتی پارک بزرگ لوکزامبورک ، به بنای زیبای Pantheon برخورد کردیم. در قسمت زیرین کلیسای Pantheon مقبره مشاهیر بزرگی وجود داشت .

france_22.JPG

 در حال قدم زدن در این محوطه بودیم که با نام ویکتور هوگو نویسنده معروف که بر روی سنگ حکاکی شده بود برخورد کردیم . بله! روبروی مقبره ویکتور هوگو ایستاده بودیم .

آرامگاه ویکتور هوگو

بعد از آن با کنجکاوی بیشتری سنگ نوشته ها را خواندیم ، تا اینکه نام دیگری توجهمان را به خود جلب کرد پیر کوری و ماری کوری . مشاهیر بزرگ دیگری هم در آنجا بودند که ما آنها را به خوبی نمی شناختیم .

آرامگاه پیر و ماری کوری

در این مجموعه کارتهای تورلیدری را قبول داشتند و احتیاجی به تهیه بلیط نبود . به این نتیجه رسیده ایم که در موزه ها و مکانهای بسیار شلوغ و معروف این کارتها بی ارزش است اما در مکانهای خلوت تر یا به راحتی کارتها را قبول می کنند و یا اینکه تا بحال چنین کارتهایی را ندیده اند و با توضیح ما و خواندن کارت قبول می کنند و صد البته که با این مسئله سلیقه ای برخورد می شود ، مثلا در یونان آکروپلیس برایمان رایگان بود اما برای هومن (دوست عزیز) که تقریبا 10 روز بعد از ما از این مکان بازدید کرده بود ، با وجود داشتن کارت مجبور به خرید بلیط هم شده بود .   
به هر حال از بالای این مجموعه ، شهر پاریس بسیار دیدنی بود و یکی ازتفریحات توریستها پیدا کردن جاهای دیدنی شهر و نشان دادن آنها به همدیگر می باشد .
برای ما خیلی جالب بود قصدمان دیدن باغ وحش بود اما به طور اتقاقی توانسته بودیم از یک مجموعه بسیار معروف و جالب دیدن کنیم . پاریس پر بود از مکانهای دیدنی و توریستی و فقط کافی است تا چند خیابان را پیاده قدم بزنید تا چندین اثر باستانی ، موزه و یا یک جاذبه گردشگری را ببینید. 
در روز 14 جولای یا به قول فرانسوی ها 14 ژوئیه نیز در جشن ملی فرانسه شرکت کردیم . در این روز سرتاسر خیابان شانزلیزه را با پرچم فرانسه تزئین کرده و ارتش فرانسه در این خیابان فاصله بین میدانهای شارل دوگل و کونکرد را رژه می رود و در انتهای شب ، در میادین اصلی شهر ، مخصوصا در پای برج ایفل مراسم آتش بازی باشکوهی برپا می شود . البته ما چون قصد داشتیم به شهر Nevers برای بازدید از مقبره برنادت مقدس برویم نتوانستیم این آتش بازی را ببینیم و تنها عکسها و تصاویر آن را در کارت پستالها دیدیم .

جشن ملی فرانسه و رژه ارتش در خیابان شانزلیزه

در اطراف خیابان شانزلیزه نیز یک بازار شبیه جمعه بازارهای ایران برپا بود (به قول فرانسوی ها ماخشه) و در این بازار همه چیز پیدا می شد ، از انواع گل و پنیر ، خوراکیهای عجیب غریب مثل خرچنگ و قورباغه و انواع میگو در اندازه های بسیار بزرگ و کوچک . یک غذای جالب محلی هم به اسم کغپ در یکی از غرفه ها درست می کردند . این غذا  شبیه پیتزاست البته با نانی بسیار نازک که در دو نوع تهیه می شه : شیرین , که با شکر , مربا و یا شکلات سرو می شود و نوع دیگر که بیشتر به مزه پیتزا نزدیک است ، با تخم مرغ ، گوشت و قارچ تهیه می شه . البته هر شخصی می تونه نوع کغپش رو سفارش بده مثلا با گوشت ، کالباس و یا حتی سیرابی خوک !!! کغپ غذای محلی مناطق شمال غربی فرانسه و نزدیک به انگلستان می باشد . 

باز هفتگی در پاریس

همیشه شنیده بودیم که در اروپا میوه ها به صورت دانه ای خریداری میشه و به اندازه مصرف و نه مثل ما ، اما دیگه فکر نمی کردم طالبی و هندوانه رو به صورت قاچی بخرن .

فروش طالبی به صورت قاچی

پل الکساندر هم یکی دیگر از جاذبه های تاریخی پاریس است ، این پل در سال 1900 بر روی رودخانه سن و به یاد بود اتحاد بین دو کشور روسیه و فرانسه ، بنا شده است . دورنمای مقبره ناپلئون بناپارت نیز از روی این پل بسیار زیباست .

پل الکساندر و دورنمایی از مقبره ناپلئون

این هم تزئین یک آپارتمان با گلهای شمعدانی در پاریس و در نزدیکی سفارت کانادا .

تزئین آپارتمان با گلهای شمعدانی

 این تزئینات نه کار دولت و نه کار شهرداری است ، بلکه هر فردی برای زیباتر کردن خانه و شهر خود این کار را انجام می دهد . تصور کنید اگر هر شخصی در تهران و یا شهرهای بزرگ و آلوده دیگر جلوی هر پنجره ای چند گلدان شمعدانی بگذارد ... دیگر تهران خاکستری نخواهد بود . دیگه  برای ما جای تعجب نداره که چرا اروپایی ها عصبی ونگران نیستند. درسته دلیلش رو فهمیدیم. در طول این 3 ماهی که وارد اروپا شدیم و از کشورهای مختلف گذشتیم این رو فهمیدیم که خود مردم به هر بهانه ای برای شاد بودن و داشتن روحیه خوب و امید به آینده زمینه سازی می کنند و ورزش مداوم و زندگی در طبیعت تمیز و زیبایی که خودشان آنرا به خوبی حفظ کرده اند و قدر آنرا می دانند همه و همه دلایل به وجود آمدن این بهشت زیبا و زندگی آرام است. 

/ 2 نظر / 61 بازدید
نيما عربشاهی

خيلی کيف کرديم. هم از سفرنامه و هم از عکسهای زيبا. شاد باشيد و به سفرتون ادامه بديد

نعيمی

با درود در سفرنامه ات به نکات خوبی اشاره می کنی و بيان جزئيات مفيد است.عکس ها هم که فوقالعده است .عکس پانتئون و آسمان پاریس و.. دست مریزاد .با آرزوی موفقیت