بازگشت به بلژیک - Coming back to Belgium

زمان بازگشت فرارسیده بود و می بایست هلند را با خاطرات تلخ و شیرینش ترک می کردیم اما زیاد ناراحت نبودیم چون مطمئنا برای پرواز می بایست مجددا به هلند برگردیم زیرا به احتمال زیاد فقط از آمستردام پرواز مستقیم و ارزانتر به کانادا وجود دارد .
هلند با بیش از 2000 کیلومتر جاده مخصوص دوچرخه یکی از کشورهای جالب و جذاب برای دوچرخه سواری می باشد . این کشور بهشتی است کوچک در میان رودخانه ها ، باغ های گل لاله و .... جای همه دوستان خالی. رنگ غالب در این کشور سبز است حتی رودخانه ها .

رودخانه های سرسبز در هلند

هلند تنها کشوری بود که بدون جلیغه شبرنگ و کلاه دوچرخه سواری در نهایت امنیت در آن رکاب زدیم.

جاده های مخصئص دوچرخه سواری

جاده های مخصوص دوچرخه سواری

در راه بازگشت ابتدا وارد شهر روتردام شده و یک شب را در منزل کتایون اکبری و جاسپر گذراندیم. بعد از صرف یک شام هلندی برای بازدید از برج معروف Euro Mast از خانه خارج شدیم.

برج روتردام

نمایی از شهر روتردام از بالای برج

روتردام مدرنترین شهر هلند است که بزرگترین بندرهای دنیا در آن وجود دارد. ساختمانهایی که در فضا بنا شده و فقط پایه های آنها به زمین متصل می باشد نیز از جاذبه های این شهر بود. دلیل رواج این نوع معماری در هلند کمبود زمین و فضا برای ساخت و ساز می باشد. ساختمان Wester Meijer هم از بازماندگان جنگ جهانی دوم هست که تا مدتها بلندترین ساختمان در دنیا بوده.
پل سفید معروف Erasmus که بلندترین پل متحرک دنیاست هم یکی دیگر از جاذبه های شهر روتردام است.
نکته جالب راجع به هتل نیویورک ، در زمانهای گذشته دقیقا از کنار این هتل مسافرین با کشتی های مسافربری و توریستی به آمریکا سفر می کردند.

نمایی از هتل نیویورک از بالای برج روتردام

فردای آن روز درحالیکه هوا بسیار سرد و ابری بود روتردام را به سمت شهر kinderdijk ترک کردیم . در بعضی از قسمتهای جاده به علت ازدیاد رودخانه ها به جای ساختن پل جهت تردد خودروها از قایقهای کوچک استفاده می شود تا مردم و ماشینها را از روخانه ها رد کنند . ما برای دیدن آسیابهای معروف هلندی که در شهر kinderdijk واقع شده مجبور به استفاده از این قایقها شدیم تا از رودخانه بگذریم . این تاکسی آبی نفری ۱.۵ یورو بود برای مسافتی کمتر از ۱۰۰۰ متر.

استفاده از قایق برای رد شدن از رودخانه

و اما آسیابهای معروف هلند. از این آسیابها برای هدایت آبهای مازاد منطقه و هدایت آن به رودخانه های بزرگتر استفاده می شده تا با خشک نگاه داشتن مناطق زراعی ادامه زندگی کشاورزی در آن مناطق وجود داشته باشد . سیستم این آسیابها شبیه به کار قنات در کشور خودمان می باشد با این تفاوت که آب بدست آمده از قنات همچون طلای ناب برای کشاورزان است اما در اینجا آب بدست آمده یک دردسر بزرگ . جالب است که بدانید این کشور با مشکل بزرگی مواجه است زیرا بخشهایی از این سرزمین 6 متر پایین تر از سطح دریا می باشند و همیشه خطر آبگرفتگی این سرزمینها وجود دارد . بعد از سیل اخیر در انگلستان نیز مردم هلند بسیار نگران و مضطرب هستند ، زیرا هر لحظه امکان جاری شدن سیل در این مناطق نیز وجود دارد .

lahe_28.JPG

lahe_29.JPG

lahe_30.JPG

lahe_31.JPG

/ 1 نظر / 35 بازدید
نيما عربشاهی

عکسهای قشنگيه. دستتون درد نکنه. براتون دعا ميکنيم و مثل هميشه حمايت قلبيمون رو براتون ميفرستيم.